Jdi na obsah Jdi na menu
 


Netáta

“A vy chlapci nevíte, preco za mňú chodíte, a já nosím netátu za fěrtúškú zapjatú“ zpívá se v jedné rozverné straňanské písni. Rozvernost a straňanské melodie jsou charakteristické i pro ženský sbor Netáta. Sborové zpívání má ve Strání dlouholetou tradici, na niž navazuje současná generace zpěvaček, která od roku 2011 vystupuje na veřejnosti pod názvem bylinky z karpatských luk plavuně vidlačky (Lycopodium clavatum), lidově označované jako netáta.vg03.jpg

Netáta coby bylinka se v minulosti používala na všechny neduhy a působila také jako afrodiziakum. Stejně tak Netáta, jako ženský sbor, je rovněž lékem na různé neduhy, a to jak pro samotné členky, tak snad i pro jejich posluchače. Barvitost straňanského sborového zpěvu vyniká nejvíce v trávnicích a obřadních písních. Velkou část repertoáru tvoří škádlivé písně, které vycházejí z rázovitého kraje pod Velkou Javořinou.

Svou činností se sbor podporuje udržování kulturních tradic v oblasti písní, místních zvyků (svatby, výroční obyčeje, aj.), o zachování krojové čistoty a původních výrobních postupů při výrobě krojových součástí.